Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Ürünler » Havalandırma, İklimlendirme Tesisatı » Vantilasyon-Havalandırma Tesisatı ve Donanımı » Klima Santrali

Klima Santrali / Bulut Grup

  • Marka Tu-Rann 
  • Model Kodu Power Turann 
  • Birim Fiyatı
  • Mininumum Sipariş Adedi
  • Garanti Süresi 2 yıl 
  • Ortalama Temin Süresi 1 hafta 
  • Ürünün Verildiği Yerler Tüm Türkiye() 
  • Ürünün Belgeleri EUROVENT,CE,CE,TSE,MIRTEC 
  • Web Sitesi www.ozteknik.gen.tr 
  • Ekleme Tarihi 14 Aralık 2009 14:55 
Tavsiye Et Yazdır Favorilerime Ekle

İlanın yanıltıcı ya da hatalı olduğunu düşünüyorsanız!
Ürün Hakkında

TU-RANN KLİMA SANTRALLERİ GENEL ÖZELLİKLERİ

Modüller çift cidarlı panellerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmaktadır. Dış karkasın ana materyali olan kenar profilleri ve takviye profilleri 6063 kalitesindeki alüminyum malzemeden sıcak pres çekme yöntemiyle imal edilmiştir.

 

Mukavemeti arttırmak ve korozif etkileri azaltmak amacı ile eloksal kaplanmıştır. Köşe birleştirme elemanları, kapı kolları ve menteşeler preslenmiş, alüminyum veya sert (ABS) enjeksiyon bakalitinden imal edilmektedir.

 

 Klima santrallerinde panel kalınlığı POWERTURAN serilerinde 50mm,ECOTURAN serilerinde 25mm olarak imal edilmektedir. Panel dış sacı olarak minimum 1 mm, maksimum 1,5 mm kalınlığında daldırma galvaniz üzeri 80 mikron kalınlığında pütürlü elektrostatik toz (RAL 7035 tonunda) boya ile boyanmaktadır.

 

 Panel iç sacı minimum 0,7 mm, maksimum 1mm kalınlığında 304 kalite paslanmaz sa c veya daldırma galvaniz saçtan imal edilmektedir. İzolasyon malzemesi olarak 50 kg/m3 yoğunluğunda A1 yangın sınıfında taş yünü kullanılmaktadır.

 

 Modüler paneller POWERTURAN serilerinde panel içi tespit vidaları ile monte edilir. Dış panel yüzeyinde herhangi bir vida vs. kullanılmamaktadır. Vida delikleri özel plastik tapalarla kapatılmaktadır.

 

Özel tespitleme ve profil yapısı sayesinde hücre içinde herhangi bir vida, keskin kenar vb. toz ve pislik tutucu kısım yer almamaktadır.

 

 Panellerin sızdırmalıkları özel EPDM contalar sayesinde sağlanmaktadır. Kontrol ve Bakım kapaklarındaki EPDM contalar gerektiğinde değiştirmek maksadı ile demonte olarak montajlanmıştır.

 

Modüler paneller ECOTURAN serilerinde panel dış sacında açılan özel havşa yuvaları ve bu yuvalara montajlanan contalı havşa başlı vidalar kullanılarak imal edilmektedir. Bu sayede santral dış yüzeyinde herhangi bir çıkıntı olmamaktadır.

 

ECOTURAN serilerinde paneller standart 25 mm kalınlığındadır. İzolasyon malzemesi olarak 40kg/m3 A1 yangın sınıfında taş yünü kullanılmaktadır.

 

Modüler panellerde sızdırmazlık profil ve panel arasında kullanılan neopran contalarla sağlanmaktadır. Santral hücreleri 2 mm kalınlığında galvaniz sa çtan özel şekil verilerek mukavemeti arttırılmış 80,100,120,150 mm yüksekliğinde 120 mikron kalınlığında fırın boyalı kaideler üzerine inşa edilmektedir.

 

Ana kaideler, halat bağlama aparatları ve özel taşıma sistemi ile sevkiyatı kolaylaştırmaktadır. S antral hücreleri birbirine hücre içi veya hücre dışı birleştirme elemanları kullanılarak sabitlenmektedir.

 

POWERTURAN ve ECOTURAN serisi klima santralleri 1500 m3/h ile 100.000 m3/h kapasite aralığında 2 0 değişik modelde ihtiyaca göre ısıtma, soğutma, havalandırma, nem alma, nemlendirme, hava kalitesi yükseltme, ısı geri kazanımı sağlamak için hijyenik, konfor ve endüstriyel alanlara hitap etmek maksadı ile üretilmektedir.

 

 TURAN KLİMA A.Ş ISO 9001 – 2000 kalite yönetim sistemi ile yönetilmektedir. TSEK Belgesi, GOST Belgesi ve CE işaretinin yanı sıra,   

 EUROVENT Belgesi ve DIN 1946 part 4 HİJYEN Belgesine de sahiptir.

 

 

SOĞUTUCU BATARYALAR

Bakır boru Alüminyum kanatlı (CU/AL) olarak hava debisi ve kapasite ihtiyacına göre çeşitli geometrik tiplerde üretilmektedir. Tüm bataryalar 20 bar basınca maruz bırakılarak test edilmektedir.

 Soğutucu bataryalar özel paslanmaz malzemeler kullanılarak arıza ve bakım esnasında yandan sökülebilir tipte kızaklı olarak imal edilmektedir.

 Proje şartları ve hava hızına bağlı olarak batarya alın hızı 2,6 m/ s yi geçen  cihazlarda paslanmaz, alüminyum veya polipropilen malzemeden imal  

 damla tutucular kullanılmaktadır.

 

Batarya kollektör girişlerinde, prujör ve boşaltma vanası rekorları standart olarak bulunmaktadır. Kolektör Borularının panel dışına çıkan kısımlarında özel renkli kauçuk esaslı flanşlar kullanılmaktadır.

DIN 1946’nın bir gereği olarak, çift açılı su tutmayan paslanmaz drenaj tavaları standart olarak kullanılmaktadır. Hijyenik klima santrallerinde kullanılan soğutucu bataryalar, krozif etkilere karşı kaplamalı olarak imal edilmektedir.(BLUFİN TEKNOLOJİSİ)

ISITICI BATARYALAR

Isıtıcı bataryalar içinden geçen akışkanın özelliğine bağlı olarak sıcak su (90/70 °C) ve kaynar su       (110/130 °C) kullanılan devrelerde bakır boru alüminyum kanatlı (CU/AL) olarak.

Buhar kullanılan devrelerde ise çelik boru çelik kanat (FE/FE) bataryalar kullanılmaktadır. Soğutucu bataryalarda olduğu gibi kapasite ihtiyaçlarına göre değişik geometrilerden de imal edilmektedir.

 

Hijyenik klima santrallerinde kulla nılan ısıtıcı bataryalar BLUFİN TEKNOLOJİSİ ile epoksi kaplamalı olarak imal edilmektedir. Isıtıcı ve soğutucu bataryalarda maksimum verimi sağlamak için lameller zikzaklı şekilde bakır borular ise yivli olarak imal edilmektedir.

 

KAYIŞ KASNAK TAHRİKLİ RA DYAL FANLAR

Dinamik ve Statik açıdan balansları dengelenmiş uluslararası standartlara uygun geriye eğik seyrek kanatlı veya öne eğik sık kanatlı çift emişli radyal fanlar kullanılmaktadır.

Fan ve motor grubu gövdeye ağırlık ve devir sayısına göre maksimum titreşim yutum özelliğine sahip çeşitli sayıda izolatörler kullanılarak bağlanmaktadır.

Radyal fanlar ve elektrik motorlarında kullanılan rulmanlar kapalı gövdeli olup en az 40.000 saat çalışma ömrüne sahiptir.

Güç aktarımın da kullanılan kasnaklar konik burçlu veya balansları dengelenmiş kamalı tiptedir. Kayış germe tertibatı vidalı bir mil sayesinde lineer bir eksende hareket eder, kayış uygun gerginliğe geldiği zaman sabitleme

cıvataları sıkılarak işlem tamamlanmış olur.

 

Her kayış değişiminde aynı işlem tekrarlanır. Fan ve motor kasnaklarının birbirlerine olan paralellikleri bu sayede korunmuş olur. Radyal fanlar santral hücresine esnek bağlantı elemanları ve özel tasarlanmış manşetler kullanılarak monte edilir.

 

DİREKT TAHRİKLİ (PLUG) FANLAR

Geriye eğik seyrek kanatlı olarak yüksek basınç ve debi verimine sahip, kasasız serbest atışlı fanlardır. Motor miline direk akuple edildiğinden güç aktarma organlarından doğan verim düşüklükleri olmamaktadır.

Frekans kontrolüne uygun olmaları ve kolay temizlenebilme özellikleri sayesinde hijyenik cihazlarda daha sık tercih edilmektedir. Kayış, kasnak vb. kısımlar bulunmadığı için aşınmaya bağlı partiküllerin olma ması da belirleyici bir etkendir.

Direk tahrikli fanlar serbest atışlı olduğundan bağlı bulunduğu hücrelerin herhangi bir tarafından rahatlıkla hava çıkışı sağlanabilir.

ELEKTRİK MOTORLARI

Standart olarak 3 fazlı 380 ~ 415 volt 50 -60 Hz isteğe bağlı olarak 220 ~ 240 volt 50-60 Hz frekansında çalışabilen asenkron elektrik motorları kullanılmaktadır.

Klemens kutusu koruma sınıfı IP 55’tir.Bobin izolasyonu ise F grubundadır. Motor gövdesi üzerinde oluşan ısının çabuk atılabilmesi için gövde alüminyum malzemeden imal edilmiştir ve bir soğutma pervanesi yardımı ile c ebri olarak soğutulmaktadır. EFF ve IE2 verimlilik seviyesi kullanılan tüm motorlarda standarttır.

 

Klima santralinin hava debisi ve basıncına göre elektrik motorlar bir bilgisayar programı sayesinde seçilmektedir. Fan şaft gücü ve tahrik mekanizması kayıpları göz önünde bulundurularak emniyet paylarıyla beraber %25 fazla güç uygulanmaktadır.

 

HAVA DAMPERLERİ

Standart olarak aerofil yapıda zıt kanatlı damperler kullanılmaktadır. Komple alüminyum eloksal malzeme kullanılarak imal edilmiştir. Özel tasarlanmış conta kanalı bulunan kanatlar sayesinde hava kaçakları minimize edilmiş olur.

Manuel kontrol ve servo motor kontrolüne uygundur. Dişli tahrikli olarak imal edilmektedir. Damperlerin hava geçiş kesit alanları bir bilgisayar programı sayesinde hesaplanır.

ISI GERİ KAZANIM SİSTEMİ

ÇAPRAZ GEÇİŞLİ PLAKALI TİP

Çapraz geçişli ısı geri kazanım eşanjörleri herhangi bir hareketli parça ihtiva etmediğinde n işletme maliyetleri oldukça düşüktür, bunun yanı sıra uzun ömürlüdür. İç ortam ve dış ortam arasındaki ısı farkına bağlı olarak brüt %55 maksimum verim sağlayabilmektedir.

TURAN KLİMA A.Ş ‘nin kendi tasarımı olan trap ez tasarımlı yüksek verimli ve 80 mikron

kalınlığındaki alüminyum malzemeden imal edilen eş anjörler sayesinde verim %75’ ler seviyesine çıkartılabilmektedir. Bu tip sistemlerde karışım miktarı %1-2 civarındadır.

ROTORLU TİP

Trapezlenmiş ince alüminyum folyo malzemelerin saat yönünde bir mil üzerinde sarılmasıyla elde edilmektedir. Bu işlem sayesinde ortaya çıkan dairenin yarısından taze hava ve diğer yarısından egzost havası zıt yönlerde geçirilir.

 

Rotor bir elektrik motoru ve redüktör sayesinde dakikada 6 tur atacak şekilde döndürülür.

 

Bu sayede atık havanın geçmesiyle ısınan rotor ısısını taze havaya aktarmış olur.

 

Havanın içindeki nemin yoğuşmasıyla duyulur ısı yanında gizli ısıda transfer edilerek %90 a yakın verim elde edilmiş olur.

Bu tip sistemlerde karışım miktarı %5-6civarındadır hijyenik uygulamalarda kullanılmaz.      

 

 

HİDRONİK TİP

 

Aspiratör ve vantilatörlerin hava emiş hücrelerine yerleştirilen ve bilgisayar programı yardımı ile seçilen kapasitelerdeki iki adet bataryanın bir birine kapalı devre olarak bağlanması sonunda elde edilir. Bir sirkülasyon pompası yardımı ile sistemde bulunan yüksek iletkenliğe sahip transfer sıvısı aspiratörden vantilatöre doğru sirküle edilir. Aspiratör bölümündeki batarya vasıtasıyla sıvıya aksettirilen ısı yükü vantilatör bölümünde yer alan diğer ısı geri kazanım bataryası sayesinde tekrar havaya aksettirilmiş olur. Verimlilik olarak %50 – 55 mertebesindedir. Herhangi bir hava karışımına neden olmadığı için hijyenik cihazlarda daha çok tercih edilir.

NEMLENDİRME SİSTEMİ

POWERTURAN ve TKS serisi klima santrallerinde genellikle buhar lı tipi nemlendiriciler kullanılır. Isıya dayanıklı ve hijyenik tipte plastik malzemelerden imal edilmiştir. su haznesi ve hazne iç yüzeyini maksimum oranda saran paslanmaz çelik buhar elektrotları sayesinde ani bir buharlaşma elde edilmektedir.

Buhar özel silikonlu tahliye hortumu vasıtası ile paslanmaz çelik malzemeden yapılmış buhar dağıtıcısı sayesinde sisteme enjekte edilir.

Buharlı tip nemlendiriciler on/off veya oransal kontrollü olabilir. Bakteri oluşmasını engellemek amacı ile otomatik boşaltma sistemi bulunmaktadır. Ayrıca su seviye miktarı elektrotlara bağlanan bir akımölçer sayesinde hassas bir şekilde kontrol edilir.  Buharlı nemlendiricilerin elektronik kumanda sistemi bina ve cihaz otomasyonuna akuple edilebilir.

 

 Proje ihtiyaçları ve mahal şartlarına göre adyabatik yıkayıcılı tip nemlendiricilerde kullanılmaktadır. Bir pompa vasıtası ile su selülozik bir pedin üzerine püskürtülür.%100 neme doymuş bu pedler arasından gecen havanın nem oranı yükseltilmiş olur.

 

Damlacıkların sisteme kaçmaması için özel tasarlanmış damla tutucular kullanılır. Su seviyesi bir şamandıra tarafından sürekli kontrol edilir ve nem ihtiyacı olmayan zamanlarda kü f ve bakteri oluşumunu engellemek için havuz sudan arındırılır.

 

 

ELEKTRİKLİ ISITICILAR

 

Paslanmaz çelik veya galvaniz kaplı çelik malzemelerden imal edilmektedir. Verimi arttırmak amacı ile kumlu tüp rezistanslar özel sarmal serpa ntinlerle donatılmıştır, otomatik devre kesiciler ve aşırı ısı termikleri standart olarak kullanılmaktadır.

 

 Isıtıcı bağlantı uçlarında vidalı birleştirmeler kullanılmaktadır. Herhangi bir ark ve paslanmanın önüne geçilmiş olur. Santral içi elektrik tesisatlarında silikon esaslı yanmaz kablolar kullanılmaktadır .          

 

FİLTRELER    

 

POWERTURAN ve ECOTURAN serisi klima santrallerinde standart olarak EU3,EU -4 tipinde sentetik elyaf malzemeden imal edilen kaset filtreler kullanılmaktadır.

 

Kaset filtreler maksimum filtreleme yüzeyini elde edebilmek maksadıyla (V) ya da zigzag şeklinde monte edilmektedir. Proje gereksinimlerine bağlı olarak F5,F7,F9 torba filtreler, hepa filtreler, granül veya aktif karbon filtreler kullanılmaktadır.

 

Filtre kasaları sızdırmazlığı sağlamak maksadıyla filtre yuvasına kau çuk contalar ve bakalit başlıklı sıkıştırma vidaları kullanılarak monte edilmektedir.  

 

 

SUSTURUCULAR 

  

Sesin frekans ve şiddetine göre özel olarak paslanmaz çelik veya galvanizli saçtanimal edilmektedir. Maksimum ses yutumunu sağlamak için susturucu panelleri yoğunluğu yüksek kaya yünü ile desteklenmektedir.

 

Adyabatik veya korozif etkilere karşı dolgu malzemesinin yüzeyleri tel kafesle kaplanır. Sesin frekansına göre paneller 110 mm den başlayarak 260 mm ye kadar çeşitli aralıklarda monte edilir. Demonte özellikleri sayesinde kolay servis ve bakım imkânı tanır.

 

Teknik Özellikler

Uygulama Alanları

Kurum ve Kuruluşlar ; Adalet Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Efes Pilsen,TEAŞ,Ankara Devlet Opera Balesi,Miili Eğitim Vakfı Genel Müdürlüğü,ASKİ,Fatih Sultan Mehmet Hastanesi ,Hacı Bayram Kültür Merkezi,Çubuk Vergi Dairesi;Alanya-Adliye Binası,Foça Cezaevi,Jandarma Komutanlığı Barajlar ve Yat Limanları; Kayseri Yamula Barajı – Altınkaya Barajı - Kemer Yat Limanı Fabrikalar; Polatlı Traves Fabrikası – Samsun Aybeton Fabrikası - Efes Pilsen Merter ve Lüleburgaz Fabrikaları – Gölbaşı Lav-Jant Fabrikası - Şeker Fabrikaları - Bolu Beton Fabrikası Tesisler; Gebze Omsan Tesisleri - Samandra Tesisleri - Haymana Termal Tesisleri - Afyon Ömerli Tatil Köyü Belediyeler; Keçiören Belediyesi - Haymana Belediyesi - Konak Belediyesi – Milas Belediyesi – Ören Belediyesi Havalimanları; Esenboğa Havalimanı, Yeşilköy Havalimanı, Çiğili Havalimanı Okullar,Lüks Konut ve Lojmanlar; ODTÜ - Kemer Otelcilik ve Uygulama Okulu - TOKİ Gölbaşı 5. Bölge Çayyolu Yaşamkent - Beynam Villaları – Gölbaşı Teaş Lojmanları - Halis Toprak Villaları - Adalet Bakanlığı Çayyolu Lojmanları - Doğa Sitesi Blokları - Şahinler Sitesi Blokları - İncek Konakları - Ufuk Sitesi Blokları Toplantı,Kongre,Otel ve AVM’ler; Gordion AVM(Ankara) – Kentpark AVM - Redevco AVM(Erzurum) Vizyon Plaza AVM…

Hizmetler

Ön Etüd / Fizibilite
Proje
Uygulama
Montaj
Bakım / Servis
Taahhüt
Danışmanlık
Kontrollük

Firma - Ürün İlişkisi

Üretici
Bayi
Distribütör
İthalatçı
İhracatçı
Genel Temsilci
Satış Pazarlamacısı

Bazı Referanslar

TOKİ-ADIYAMAN DEVLET HASTANESİ,HAYDAR PAŞA NUMUNE HASTANESİ,ALEMDAĞ DEVLET HASTANESİ,ÖZEL ADANA UNIVERSAL HASTANESİ,KADIKÖY DİŞ HASTANESİ,ÖZEL ADANA GÜNEY YILDIZ HASTANESİ,EUROFERTIL HASTANESİ,GLOBAL TIP MERKEZİ,ALMAN HASTANESİ,ADANA ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş,METRO HASTANESİ,J.F KENEDY HASTANESİ,KEÇİÖREN BELEDİYESİ,İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ,YENİDOĞAN BELEDİYESİ,ALEMDAĞ BELEDİYESİ,VİRANŞEHİR BELEDİYESİ,MAMAK BELEDİYESİ,REDEVCO AVM,GORDİON AVM,KENTPARK AVM,: HALKALI 2 AVM,KUVEYT TÜRK BANKASI,ZİRAAT BANKASI,BANK ASYA,HALK BANKASI,MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU,MADEN TETKİK ARAMA,TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİSİ,TÜBİTAK,TÜRK SİLAHLI KUVVETLER,PTT,TRT ÇUKUROVA MÜDÜRLÜĞÜ,KIRKLARELİ SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ,ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ-PARMAK İZİ LABORATUVARI,ADANA HAVA LİMANI-İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜ,İSTANBUL METRO İŞLETİM SİSTEMLERİ,MİLLİ KÜTÜPHANE-ANKARA,TRT - DİYARBAKIR - ELAZIĞ - BATMAN VERİCİLERİ,METEKSAN SAVUNMA A.Ş,KIZILAY KAN MERKEZİ - GAZİANTEP,ZAMAN GAZETESİ GENEL MÜDÜRLÜK BİNASI,CİHAN HABER AJANSI GENEL MÜDÜRLÜK BİNASI,GENÇLİK SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ-EDİRNE GÜREŞ EĞİTİM MERKEZİ,İNCİRLİK HAVA ÜSSÜ,TOKİ - 5.BÖLGE GÖLBAŞI OKULLARI - ANKARA,ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ,OKAN ÜNİVERSİTESİ ...

Diğer Ürünler
4447 kez görüntülendi

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım