Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Yararlı Bilgiler » Proje nasıl çizilir? Aşamaları nelerdir?

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Proje nasıl çizilir? Aşamaları nelerdir?

Bir Üyemizin Sorusu: Arsa üzerine bina kurulumu nasıl yapılır? Daha da açıkca şöyle söyleyeyim bir mimari proje nasıl oluşturulur aşamaları nelerdir?

Bu konuya facebook aracılığı ile yapılan yorumlar;

Emrah Dinçer
Öncelikle arsanın parsel numarası ile belediyeden parsel ölçü ve şekli alınır. Bu aplikasyona göre çeşitli etüdler yapılır ve mal sahibinin uygun gördüğü etüd üzerinden mimari proje tasarlanır ve tabi buna göre statik, mekanik ve elektrik projeleri tasarlanır, belediyece onaylanır ve inşaat başlatılır. Tabi bu anlatıldığı kadar kolay değil.. Benden bu kadar:)

Murat Erkmen

‎1. Araştırma Safhası
İmar Durumunu Öğrenmelisin
Bina Programını Hazırlamalısın
Yapılacak Binanın Çevresinde İşlerliğin Araştırmalısın
Mal Sahibinin Ortaya Koyabileceği Sermayenin Miktarını Saptamalısın
2. İnceleme Safhası
Arsa üzerinde yapılacak inceleme ve araştırmalardır.
Arsa konumu
Arsanın yeri
Topografik durum
Jeolajik durum
Arsadaki yön tayini
İklim durumu
Bölgedeki geleneksel malzeme durumunu araştırmalısın
3. ve son olarakta Projelendirme Safhası
Bu aşama daha geniş kapsamlı bi araştırma ister araştırmak için biraz zaman harcayıp okursan daha faydalı olur sana ben yazmaktan üşendim :)

Musa Bas Oğlu

önce tapu kazstura gelir harita mühendisi gelir toprak tahlili gelir sonra nivacı gelir sonra kato gelir sonra gıro beton gelir sonra demirci gelir sonra kalıpcıgelir sonra pissucu gelir sonra elektirikci gelir topraklamayı yapar sonra betoncu gelir temel biti inşat yarı oldu :)

Ömer Sivari
kadastura ölçümünü yapar yola terkki felan yoksa kesit ölçülere ve mimari statik projeye göre kurula bilir aplikasyona görede kurula bilir.

Musa Bas Oğlu
Temel bitimi ondan sonrası kolay ÇALMAYA SIRA GELİR KOLON BAŞI BİR ETRE KOLON BAŞI BİR CUBUK SONRA HASIRDAN SONRA TUGLADAN TEMEL NE YAPSINKİ

Büşra Öz
önce belediye ile görüşüp aplikasyonu alıcaksın ve o aplikasyondan yola çıkarak binanın şekli ve belediyenin imar durumunda verdiği çekme mesafelerine,kat sayısı ve kat yüksekliğini öğrendiktenten sonra tahmini ne kadar alanda bi daire çıkabileceği hakkında bilgi sahibi oluyorsun.Müteahitle görüşülür istekleri doğrultusunda (tek daire,çift daire üzerine) ve istediği oda sayısına göre etütler hazırlanır bu etütlerdeki alanlarda imar yönetmeliğinde yazar.İstenilen min. alanlar diye.Ona göre bi kaç farklı etüt hazırlanır.Müteahitin beğendiği etütden yola çıkarak çizime başlıyorsun...Sonrası inşaat mühendisi analizini yapıyor önce mühendisler ve mimarlar odasına götürüp onaylatılınca belediye de onaylatıyorsun ruhsatı aldıktan sonra inşaata başlanıyor.Umarım açıklayıcı oldu :)

Musa Bas Oğlu
BETONDA ÇABASI ETÜTÜ YAPILMAMIŞ BETON DÖKÜLÜR TAKOZLARI ALINIR O KURAYACAK BOZUK ÇIKARSA AAAAAAAAAAAAA O KAT YIKILACAK BU DEDİGİM 3 KAT DÖKÜLÜMÜŞ OLUR ZOR ZATEN SIVA BİTER RAPOR GELİR BİR KOLAYI BULUNUR İNCE BİTER BUYRUN 8 ....100 ARTIK NE KADAR İSTERSENİZ MEZAR

Fatih Petek
büşra acıklayıcı oldu ıstıyorsa devamını da ben getırebılırım inşaat aşaması ve uygulama aşamasını da ben yazım !

Ömer Sivari
ruhsat aşaması çok ince iş bu yorumda geçenlerin çogunun alakası yok bence .çapı krokisi var kot kesit var yola terk var imar durumu var zemin etüt var .

Saim Özgül
yapı denetimle anlaşmadınız!

Emrah Soğuksu
arkadaşlarr bu malzemeden çalma olayıı hep mühendislerden müteahhitlerden biliniyoo bide kalıpçının demircinin vijdanıa kalmış bişey onlar işçiliikten kaçınıyorsa mal sahibi ne yapsın zavallı

Néslihan Dzky

Mimari proje aplikasyona göre yapılır.bina köşe koordinatları ve arsa köşe koordinatları belirlenir.mimari projeye ve zemin etüt raporuna göre statik proje çizilir.elektrik,mekanik projeler çizilir.odalardan onaylatıldıktan sonra bize getirilir projeleri kontrol ederiz sonra bld götürüp onaylatırız.ruhsat alınır inşaata başlanır.tabi bu kadar kolay olmuyor .çünkü projelerde mutlaka sorun çıkıyor =)

Musa Bas Oğlu

BU DEDİKLERİNİZİ KİM YAPIYOR BÜYÜK ŞİRKETLER DERİZDE KIRSALDA UFAK İL VEYA İLÇELERDE KÖYLERDE BEN KIRKLAR ELİ pınar hisarda inşat yaptım MÜHENDİS MİMAR KOLAYI BULMUŞ FİLİM YAPMIŞLAR FOTOKOPİ YAPIP YAPIP BİZE VERİYORLARDI ARSA NE OLURSA OLSUN POROJE AYNI USTA OLARAK YOLDAN 4 METRE ARKADAN 3 METRE KOY İPİ ÇEK KİRECİ DÖK DOZER GELSİN AKŞAMADEMİR TAMAM KIRO BETON YOK BETON 30 LUK DÖKÜLEN 20VEYA 25 LİK DEMİR 14 LÜK KUYULAN 12 LİK KOLONLAR PERDE FİLİZLERİ 8 VEYA BİLEMEDİN ONLUK TEMEL BİTİ SANBAH GEL KATA BAŞLA

Ömer Sivari
katılıyom neslihan kot farkı denilen olay rutsata engel.

Fatih Petek
neslıhan hanım yenı yasa cercevesınde mı yazdıklarınız

Şule Şahin
ben yeni mezun inşaat muhendısyım bi yerle iş görusmesıne gıdıcem ve görüştgum kişi sana ada pafta parsel verılıcek ve sen bıze mimari proje hazrlıcaksın dedi bende bu sebeple yardım ıstedım sizden ilgınız ıcın tesekkur ederım.

Musa Bas Oğlu
BEN USTAYIM ŞİMDİ SANA SORARIM ARKADAŞ MALZEME 12 LİK POROJE 14 KLÜK GEL SEN KALINLAŞTIR ZATEN İŞ İMKANI AZ BİRDE YAPMIYORUM DE DEMESİ KOLAY OTUR YAT 15 MİLONU 25 MİLYONU ALIN SONRADA USTA 70 LİRAYA ÇALIŞSIN SUÇLU GEL BUYUR BURDAN AL

Seher Polat
Yazılanlar doğru olan şeyler. peki ya statik proje ile mimari proje birbirine uygun değilse yani değişiklik yapılması gerekiyorsa bu durumda ne yapılmalı?

Fatih Petek
musa kardes proje neyse ona gore pazarlık var ve projede donatılar neyse aynısını uygulamak zorunlugun da var

Emrah Soğuksu
sağlam biir kalıpçı ustası tek profe ile çalışmaazz zatennn statik le mimari ye bakarr ölee çalışırr bu durum varsaa doğru olanıı yaparrr

Musa Bas Oğlu
yapı denetim geliyor ben büyük şirketlerde çalıştım ve gördügümkadarıyla biz katlarda koydugumuz o mantar döşeme demiri radyan diye bize döşetiripte tamam diyenlere nedemeli tarif etikmi sen anlamasın derken kastediklerini anlamış degiliz ama ustayızya çizdigi porojede kolon aksiyonu bulamıyan mimarın aklı bizden iyi çalışıyorya

Ömer Sivari
seher hanım mimariyle statk farklı olması imkansz aynı olması grk temel üstü vrmez bldye.

Fatih Petek
musa mımar cızım yapar uygulamaz

Şule Şahin
konu okdr farklı yerlere kaydıkı musada pek dertlıymıs

Musa Bas Oğlu
mühendis çagırırda gel şu kolonu yerine koy derse oda temele gelir kardeş

Fatih Petek
aks lerı sen mı oturtuyon yoksa gelen muhendıs arkadas mı?

Cihan Turgut
Masallah herkes uzmanmis

Musa Bas Oğlu
arkadaşlar bizler ustayız sizlerin yardımcısı sizler bizolmadan bizde sizolmadan olmuyor amaki suçlamaya geldimi garibim vur ustaya olmaz hak olmazmı paylaşım lazım ödüller size bozuk olursa ustaya olurmu ben 24 senelik ustayım hiç ödül almadım ama tekniker çeketli takımından oldugundan oda alıyor o ödülü hakmı
ben metreyi çekerim çizderr sonradfa ipini çeker ilk se temel demirinin üstüne ilk etreyi ben baglarım ölçü çivilerimide ben çakarım ama ilk okuma çeketliden

Fatih Petek
bu dedıgıne kendı adıma katılmıyorum ama dıger muhendıs arkadaslarımın cogu bu sekılde cılıstıgınıda bılıyorum ben yerı geldıgınde keserıda kelpetewnıde alırım elıme her katta da kendım ask ıplerınıde cekerım

Musa Bas Oğlu
bizde lakaplar vardır çizmeliler baretliler çeketliler kabanlılar önlüklüler küreliler

Seher Polat
haklısın ama projelerde değişiklik çok oluyor. yani bu durum gelişi güzel yapılıyo. anlamadıgım nokta statik projemi değiştiriliyo. yoksa e o kadar hesap yaptım en mantıklısı mimari projeyi degistireyim. bunu yapan kisi gerekli düzenlemeleri yapmak icin ne yapmalı

Fatih Petek
demırcıye de teker teker donatıyı gosterrırım yapmadıysa o zaman kımak ta benım hakkkım

Musa Bas Oğlu
inşallah birgün çalışırız kardeş ben bolu mudurnuda işler yapıyorum bizimkiler telsizle yazıhaneden hahaha

Néslihan Dzky
Projeler incelenirken o yıl içindeki yönetmenlik dikkate alınır.ruhsatta tek sorun keşke kot farkı olsa.4-5 ay sürebiliyor bazen ruhsat almak.

Cihan Turgut
Hic boyle muhendis gormedim

Fatih Petek
valla musa kardes bak bende senın gıbı inşaat tan gelmeyım
ama emın olkı hakıkaten benım dıger arkadaslar gıbı olma luksum yok ve de olmıcamda benı memnun etmek zordur memnun olmadıgın işin uzerınde kendın yapmaya kalktıgım gunler bıle olmustur.
 

Uğur Delibay
Müşterinizin belediyeden aldıgı imar capıyla birlikte size ulaşması ile başlar iş.
İmar çapını elinize aldıgınızda, imar çapında gösterilen çekme sınırları, taks ve kaks oranları , kat sınırları gibi usulleri dikkate alarak toplam m2 olarak kabaca bir hesaplama yaparsınız ve müşteriye fiyat teklifinizi o saatte verirsiniz.
Fiyat konusunda anlaştıktan sonra imar çapında verilen ölçü ve bilgilere göre avan projeler(fikir projeleri) çizilmeye başlanır.
Avan esnasında anlaşılan harita mühendisi yerinde kot ölçümleri yaparak sizi bilgilendirir ve avanı ona göre cıkarırsınız.

Müşterinin beğenisine ve isteğine göre yaptıgınız avan çalışmalardan bir tanesini onay aldıktan sonra uygulama safhasına geçersiniz.
belediyeden alınan yol kotu tutanagına göre kotlar belirlenir ve çizim yapılır.
Uygulama safhasında veya avan safhasında çalışmanıza bağlı olarak kolon yerlerini belirlersiniz veya inşaat mühendisi ile beraber belirlersiniz.
Uygulama proje çizimleri bitikten sonra suan ki kanun ve yönetmeliklere göre bir eksiği yok ise mimarlar odası ve belediyeden ön onay verir. Daha sonra yapı denetim firmasına(daha önce veya proje tesliminde anlaşılarbilir.) ön onay alınan proje ve gerekli belgeler yapı denetime teslim edilir. Yapı denetim yaptıgı incelemeler sonucu ve projelerin hepsinin(mimari,statik,makine,elektrik) biraraya toplanmasıyla birlikte ruhsat alımı için belediyeye götürür. ve son projelerle birlikte belediye kontrol yapıp eksik yoksa ruhsat keser.

Daha sonra harita mühendisi eşliğinde yaptıgınız binanın aplikasyonuna göre kazı yeri belirlenir ve hafriyat ekibi kazı yapar.

Projelerde statik ve mimari olarak düzeltme gerekiyorsa 2 kişide diretmeden en uygun hangi şekilde olacaksa düzeltmelidirler. Bir mimar olarak soylebileceklerim bu kadar. İyi akşamlar...

Fatih Bitmez
sorunun sahibine ; inşaat mühendisine mimari proje çizdirme konusunda bu firma sizinle kafa buluyor olmasın :S bu konuda ciddiyse bir daha oraya uğramamanız sizin menfatinize :)

Şule Şahin
pazartesı gıdınce ögrenıcez ne ıstedgını telefonla görustgum kadaryla öle söledı aslında sacma tabı bu ısı benden beklemesı ama bakalım hayırlısı

Melih Secgil
Yeni Mezun insandan Bu dediklerinimi istiyolar.Okulda Ne öğrendinde bunlar isteniyo:S

Çağlar Çakmak
arsan tarla ise tevhıt ıfraz yaptılıp parsele cevırceksın kaskın dusukse katın assa beledıyeye haraç yedırıp kaskı yukselteceksın ondan sonra ımar capı alıp mımara gıdıceksın mımar 2 tane proje hazırlayacak bırı resmı bırı gayrıresmı gayrıresmı olanın ebatı bıraz buyutulmuş projı beledıyeden onaylatıp ınşaat ruhsatı alacaksın ınsaat ruhsatında katı cınsı adedı m2 yazar bına yapılıp bıtecek yapı kullanımı ızın belgesı basvurusu yapacaksın bınayı gezecekler dolaşcaklar beledıyeden akıllı bırısı cıkarsa bu proje tastıklı proje degıl delse yıne yedırceksın uygunsuz ışı uygun hale sokup mesken raporunu alacaksın dask larını yatırıp elektrık su baglatacaksın bına bıtecekingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım