Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Krediler & Mortgage » Mortgage kredisinin tanımı ve sistemin işleyiş biçimi

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Mortgage kredisinin tanımı ve sistemin işleyiş biçimi

Mortgage Kredisi: Mortgage Kredisi, İpotekli Taşınmaz Kredisi, Tutsat Kredisi ya da Tutulu Satış Kredisi olarak da bilinir.

Mortgage Kredisi taşınmaz malın teminat olarak alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisidir. Bu gibi satışlarda taşınmaz mal bankaların ödünç verdikleri para için bir güvence niteliğinde olup, krediyi veren bankalar ödünç verdikleri tutar (kredi) geri ödenene dek taşınmaz mala el koyabilme yetkisini ellerinde tutarlar. Bu el koyabilme yetkisi taşınmaz mala ipotek (tutu) konularak sağlanır. Kredi tamamıyla ödenene kadar taşınmaz mal üzerindeki ipotek kalkmaz.

Mortgage kredisinin vadesi genelede 5 ile 30 yıl arasında değişmektedir. Mortgage kredisinin türleri şunlardır:
• Konut (Ev, Mesken) Kredisi. Ev (mesken) almak için için kullanılır.
• Ofis / İşyeri Kredisi. Ofis, işyeri, imalathane satın almak için kullanılır.
• Arsa Kredisi. Arsa, bahçe ve tarla gibi üstünde bina olmayan alanların finansmanı için kullanılır.
• Konut Geliştirme Kredisi. Halihazırdaki konutların yenileme, dekorasyon, tadilat ihtiyaçları için kullanılır.
• İnşaat Kredisi. Kaba inşaatı bitmiş yapıların finansmanını desteklemek üzere kullandırılan bir bireysel kredi türüdür.
• Refinansman Kredisi (Konut Kredisi Borç Transferi). Mevcut konut kredisi borcunun daha uygun faiz ve vade koşulları ile değiştirilmesini sağlamak üzere alternatif olarak sunulan bireysel kredi türüdür.
 
Mortgage Sistemi Nasıl İşler?
1. Vatandaş önce taşınmazı bulur ve satıcı ile pazarlığını yapar.
2. Vatandaş bankaya gidip taşınmazı satın almak için kendisine gereken parayı bankadan talep eder.
3. Banka da gerekli araştırmayı (taşınmazın değer tesbiti, tüketicinin gelir bilgilerinin doğrulanması v.b.) yapar ve bunun karşılığında uygun bulursa tüketiciye evi ipotek almak şartıyla krediyi verir.
Mortgage vermek için her banka değişik kriterler uygulamakta ve değişik kredi koşulları, faiz oranları ve geri ödeme seçenekleri sunmaktadır. Ancak, hemen hemen her banka sizin düzenli bir geliriniz ve iyi bir kredi notunuz olmasını gerek koşacacaktır.

İnternet Başvurusunun Avantajları Nelerdir?

Birçok tüketici konut kredisi başvurusu yaparken yalnızca çalıştığı bankaya başvurmaktadır. Bu davranışın nedeni tüketicinin "Beni ancak benim bankam tanır ve kredi verir" diye düşünmesidir.

Banka banka dolaşmak istemeyen tüketici karşılaştırma yapmamaktadır. Sonuç olarak tüketici bazen kredi alamamakta, bazen geç kredi almakta ve maalesef daha yüksek faiz ödemektedir. KrediPazarı sitesi gibi Internet başvurusu alan siteler birçok banka ile anlaşma yapmış olup bu problemlere çözüm sunmaktadır. Internetten başvuru yaparken doğru seçim yapmak için şu noktalara dikkat ediniz.

• Siteyi isleten firma kimdir?
• Siteden başvurmanın herhangi bir masraf ya da yükümlülüğü var mıdır?
• Site size banka kapı fiyatlarından daha cazip fiyatlar sunacak mıdır? Ornegin, Başvurunuzu KrediPazarı sitesinden yaptığınızda, bankalar sizin bankalar arasında karşılaştırma yaptığınızı bildiklerinden size daha cazip fiyatlar sunacaklardır.
• Faizler düşerse ya da piyasada sizin için daha avantajlı krediler ortaya çıkarsa sıte size bildirecek, faiz ödemelerinizi azaltıp daha hesaplı kredi almanıza yardımcı olacak mıdır?

Kaynak: www.KrediPazari.comingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım