Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » AutoCAD » AutoCAD 2004 Kurulumu

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

AutoCAD 2004 KurulumuKurulumdan Önce
Bu bölüm AutoCAD 2004’ün tek kullanıcı lisansı kurulumu içindir. AutoCAD 2004’ün ağ lisansı kurulumu için, lütfen “AutoCAD 2004 Network Versiyonu Kurulumu” bölümüne veya "AutoCAD CD Browser" ekranındaki "Network Deployment" bölümüne bakınız.

AutoCAD CD Browser

Kurulum için AutoCAD 2004 CD'sini sürücüye yerleştirdiğinizde, karşınıza "AutoCAD CD Browser" uygulaması çıkar. Bu uygulama, yazılım kuruluşuyla ilgili tüm işlemler için giriş kapısıdır; yazılımın bilgisayara yüklenmesi, kurulum dokümantasyonlarına, yazılım yeniliklerine ve son dakika bilgilerine erişim için araçlar sağlar. Eğer bilgisayarınızda CD'den otomatik başlatma aktif ise, "AutoCAD CD Browser" CD'yi yerleştirdiğinizde otomatik olarak çalıştırılacaktır. Eğer CD'den otomatik başlatma aktif değil ise veya herhangi bir nedenle otomatik başlama gerçekleşmez ise, CD'nin kök dizininde bulunan SETUP.EXE dosyasını çalıştırın. "AutoCAD CD Browser" ekranı, aşağıdaki gibidir:

     

Seri Numarası

Ürün paketinin üzerinde bulunan seri numarasına kurulum esnasında ihtiyaç duyulacaktır. Lütfen bu numarayı kaydedip saklayın. Ürün yenilemelerinde veya ürünün tekrar kurulumu durumunda bu numaraya tekrar ihtiyaç duyacaksınız.

Sistem Gereksinimi
"AutoCAD CD Browser", "Install" sekmesindeki, "Step 1 / Sytem Requirements" bölümünden sistem gereksinimi bilgisini kontrol edin ve kurulumu yapacağınız bilgisayarın bu özelliklere uygun olduğundan emin olun.

Readme.hlp
Ürün ile ilgili son dakika bilgilerini içeren bu dosya "AutoCAD CD Browser", "Install" sekmesindeki, "Step 1 / Readme" bölümünde bulunur.

Microsoft Internet Explorer Gerekliliği
AutoCAD 2004, yardım sistemi ve diğer bazı özelliklerinin çalışabilmesi için Microsoft Internet Explorer 6.0 veya daha ileri sürümüne gerek duyar. AutoCAD kurulumu için Microsoft Internet Explorer önceden yüklenmiş olmalıdır. Eğer bu yazılım sisteminizde kurulu değilse, <CD_Sürücü>:BINACADFEUISUPPORTMSIE dizininden Microsoft Internet Explorer 6.0 yazılımını bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

AutoCAD’i Kurmak
Bu bölüm AutoCAD’nin tek kullanıcı lisansını kurmak veya yenilemek içindir.

Ön hazırlıklar:

 1. AutoCAD’i kurmayı düşündüğünüz dizinin, Windows sistem dosyalarının olduğu dizinin ve sistem kayıtları dizininin yazmaya karşı herhangi bir engeli olmadığını kontrol edin.
 2. AutoCAD yazılımı ile birlikte gelen ve bir çıkartma şeklinde paketin iç kapağında bulunan seri numarası, kurulum sırasında sorulacaktır. Eğer yükseltme (upgrade) lisansı kurulumu yapıyorsanız, satın almış olduğunuz önceki sürümün seri numarasına da ihtiyacınız vardır. Önceki sürümün seri numarasına, yazılımı çalıştırıp "Help / About" menüsünden ulaşabilirsiniz.
 3. Çalışan bütün uygulamaları kapatın.
 4. Sistemde aktif halde herhangi bir antivirüs yazılımı varsa pasif hale getirin.
 5. Sisteme “Administrator” hakları ile giriş yapın.

AutoCAD’i tek kullanıcıya göre kurmak :

 1. AutoCAD CD’sini CD-ROM sürücünüze yerleştirin.
  -Kurulum için kullanacağınız "AutoCAD CD Browser", CD'yi takar takmaz otomatik olarak başlayacaktır. CD’yi yerleştirirken klavyeden “shift” düğmesine basarsanız otomatik başlatmayı iptal edebilirsiniz.

  -Kurulum otomatik olarak başlamazsa veya sizin tarafınızdan iptal edilmişse, Windows Start (Başlat) menüsünden “Run” (Çalıştır) komutunun seçilip <CD_Sürücü>:setup yazılmasıyla yükleme işlemi başlatılır.
 2. “AutCAD CD Browser” ekranında, "Install" sekmesini seçin.
 3. "Install" sekmesinde, "Step 1"de bulunan "System Requirements" ve "Graphics Card Driver update" bölümlerine göz atın. Kapsamlı kurulum yönergeleri için "Stand Alone Installation Guide" dosyasına, son dakika değişiklikleri için "Readme" dosyasına başvurabilirsiniz.
 4. "Install sekmesinden "Step 3 / Install"u seçin.
 5. Autodesk yazılım lisans sözleşmesi Türkçe olarak görüntülenecektir. Bu sözleşmeyi kabul ediyorsanız “I_Accept”i seçin “Next” ile devam edin. Sözleşmeyi kabul etmediğiniz durumda kurulum işlemi iptal edilecektir.
 6. Seri Numarası diyalog kutusuna ürünün Seri Numarasını girip “Next” ile devam edin.
 7. Kullanıcı bilgilerinin bulunduğu sayfadaki kullanıcı bilgilerini doldurup “Next” ile devam edin.
 8. Eğer bu kurulum AutoCAD’in ilk kurulumu ise (yani ürün yükseltme değilse veya siz daha önce kurduğunuz AutoCAD’e yeni özellikler eklemiyorsanız) “Next” ile 9. adımdan devam edin.

  Eğer sistemde daha önceden kurulumuş bir AutoCAD varsa (yani AutoCAD’niz yenileme versiyonu ise) iki seçeneğiniz vardır.
  -AutoCAD’i ayrı bir dizine yükleyebilirsiniz.
  -Önceki sürümün kurulduğu dizine yükleyebilirsiniz.
 9. “Installation Type Page” (kurulum tipi seçimi) diyalog kutusundan istediğiniz yükleme seçeneğini işaretleyerek “Next” ile devam edin.
  -Typical
   *Program dosyaları: Çalıştırılabilir dosyalar, menu dosyaları, araç çubukları, şablonlar, TrueTypes fontlar ve ilave destek dosyaları.
  *CAD Standartları: CAD Standartları yönetimi ve kontrolü.
  *Fontlar: Shx fontlar.
  *Veritabanı: Dış veritabanı araçları ve destek dosyaları.
  *VBA Desteği: Microsoft Visual Basic uygulama destek dosyaları.
  *Drawing Encription: Çizim güvenliği araçları.
  *Reference Manager: Dış referans dosya yönetimi.
  *“Bach Plotting” Toplu Çıktı Alma: Toplu çıktı alma uygulamaları ve destek dosyaları.
  *Örnekler: Örnek çizimler ve resimler.
  *Sözlük: İngilizce.
  *Yardım dosyaları: Elektronik yardım dosyaları.
  -Compact
  *Çalıştırılabilir dosyalar
  *Destek dosyaları
  *Yardım dosyaları
  *Lisans taşıma yöneticisi
  -Custom
  *Kurmak istediğiniz bölümleri seçebilmenizi sağlar.
  -Full
  “Typical” kuruluma ek olarak aşağıdaki unsurları da kapsar

  *Örnekler: Visual Basic örnekleri.
  *Sözlük: Fransızca.
  *Dokular: Fotogerçekci kaplamalar için malzeme dokuları.
  *Öğreticiler: Visual Lisp dersleri.
 10. Kurulum yapılacak dizinin gösterileceği bölümdür. “Next” ile devam ederseniz, kurulum “Destination” bölümünde gösterilen yere yapılacaktır. “Browse” ile sabit diskiniz üzerinde herhangi bir yer gösterebilirsiniz.
 11. "Options" sayfasında, LISP, PGP ve CUS dosyaları için "text editor" belirlenir. Varsayılan değeri "notepad.exe" dosyasıdır. Başka bir uygulama seçmek için "Browse" seçeneğini kullanın. "Next" ile devam edin.
 12. “Start Installation” (Kurulum Başlat) sayfasında “Next”’i seçerek kurulumu başlatmış olursunuz.
 13. Kurulum tamamlanınca, “Finish” i seçin. “Read Me” dosyası açılacaktır.
 14. Eğer gerekirse, bilgisayarınızı kapatıp yeniden açın.

AutoCAD Express Tools Volumes 1-9'u kurmak:
AutoCAD Express Tools, "AutoCAD CD Browser" ekranından "Step 5 / AutoCAD Express Tools" seçeneği ile kurulur. Kurulumu başlattıkran sonra ekrandaki yönergeleri izleyin.

Hewlett-Packard DesignJet Yazıcı Sürücüleri
Eğer Hewlett-Packard DesignJet yazıcısı kullanıyorsanız, bu sürücüleri yenilemeniz önerilir. Yenilenmiş sürücüler, daha iyi çıktı alma kalitesi sağlarken, AutoCAD 2004 ile yeni gelen degrade dolgu ve kaplanmış görünüm alanı yazdırma gibi seçenekleri de destekler. Bu sürücüleri yenilemek için "AutoCAD CD Browser" ekranıdan "Step 5 / Hewlett-Packard DesignJet Printer Drivers"ı seçin.

AutoCAD’i Kayıt Ettirmek ve Yetkilendirmek
AutoCAD yazılımı, yetkilendirme kodu ile çalışır. Bunun için önce yazılımınızı kayıt ettirmeniz, sonra da yetki kodu almanız ve bilgisayara girmeniz gerekir.

AutoCAD’i başlattığınızda “Authorization Wizard” (Yetkilendirme Sihirbazı) görüntülenecektir. AutoCAD’i hemen kayıt ettirebilir veya “Run” seçeneği ile kayıt işini daha sonraya bırakabilirsiniz. AutoCAD, yetkilendirme yapılana kadar 30 gün kullanılabilir. Kurulumdan 30 gün sonra yetkilendirme yapılmamışsa, yetkilendirme kodu girilene kadar AutoCAD’i çalıştıramazsınız.

 • Tüm kullanıcılar, yetkilendirme sihirbazında gösterilen seri numarası ve kullanılan bilgisayarın bilgilerine göre üretilen “Req Code”a bağlı olarak yetkilendirilirler. Bu seri numarası, kurulum sırasında girilen seri numarasıdır.
 • Yenileme yapan kullanıcılar, önceki sürümün seri numarası da kullanılarak yetkilendirilirler.

AutoCAD’i Yetkilendirmek

 1. AutoCAD’i çalıştırın
 2. Yetkilendirme Sihirbazından “Authorize AutoCAD 2004”ü seçin “Next” ile devam edin.
 3. a. Yetkilendirme Kodunu ilk kez isteyecekseniz

“Register and Authorize” seçip “Next” ile devam edin. Firma bilgilerini girip “Next” ile devam edin. Bu bilgilerin nasıl ulaştırılacağı bölümünden “Fax”ı seçip, formu yazdırın. Faks metnini yetkili satıcınıza ulaştırın! En kısa sürede yetkilendirme kodunuz size gönderilecektir.

b. Yetkilendirme kodunu almış iseniz.

“Enter Authorisation Code” seçeneğini seçip “Next” ile devam edin. Yeni pencereye yetkilendirme kodunuzu girin.

AutoCAD’i Yeniden Kurmak
AutoCAD kurulumunu iki yöntemle değiştirebilirsiniz:

 1. Program Add/Remove (Ekle/Kaldır) ile: Windows “Control Panel” (Denetim Masası), “Add/Remove Program” (Program Ekle/Kaldır) çalıştırıp AutoCAD 2004’ü seçin, “Add/Remove” seçeneğini seçin, eklemek ve kaldırmak istediklerinizi işaretleyip devam edin.
 2. AutoCAD’in Yeniden Yüklenmesiyle: AutoCAD 2004 Setup diyalog kutusundan “Reinstall” seçeneğini seçin, kurulumu yeniden yapın. Bu seçenek sadece aynı CD’den daha önce kurulum yapılmışsa kullanılabilir.

AutoCAD’i Kaldırmak
“Windows Control Panel”den “Add/Remove Program” komutunu çalıştırıp AutoCAD 2004’ü seçin. AutoCAD 2004 Setup diyalog kutusundan “Uninstall” seçeneğini seçerek devam edin. AutoCAD’in bütün program dosyaları kaldırılacaktır. Kurulumdan sonra oluşturulmuş dosyalar bu işlemle otomatik olarak kaldırılamazlar; bunların daha sonra elle silinmesi gerekmektedir. AutoCAD 2004’ün başarılı bir şekilde kaldırıldığı mesajı geldikten sonra bilgisayarınızı kapatıp yeniden çalıştırın.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım