Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Malzeme » Yumuşak Sprey Köpük Isı ve Ses İzolasyon Sistemi

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Yumuşak Sprey Köpük Isı ve Ses İzolasyon Sistemi

1986 Yılında Kanada'nın Toronto şehrinde kurulmuş olan ICYNENE INC, Tamamen çevreci bir ürün olan "Düşük Yoğunluklu Köpük İzolasyon Malzemesi" üretmektedir. 2008 yılı başında bu firmayla Türkiye distribütörlüğü anlaşması yapan firmamız, Icynene Inc. tarafından üretilen yumuşak sprey köpük ısı ve ses izolasyon uygulamalarına Türkiyede de başlamıştır.

Icynene izolasyon sistemi hakkında genel bilgi:

Icynene düşük yoğunlukta (8.3 kg / m3) yumuşak sprey köpük izolasyon sistemidir.Yumuşak oluşu, uygulandığı yüzeye iyice yapışması, bulunduğu yüzey ile beraber hareket etmesi, esnek oluşu ve birkaç saniye içerisinde çok büyük (1/100) oranda genleşmesi tüm hava kaçak ve sızmaları önler.

A compenat Iso, B compenat resin yüksek ısı ve basınç altında birleşerek sprey tabancası ile uygulama yapılır ve püskürtülmesi ile oluşur. Icynene ısı izolasyon sistemi yapı malzemesine yüksek sıcaklık ve basınç ile yapışır, genleşir yumuşak biçimde malzemeyi sarar. Esnek olduğundan kırılmaz, bozulmaz, zamanla deforme olmaz.

Icynene ısı ve ses izolosyonu gereken tüm yapılar için konutlar, işyerleri, atölye, fabrika binaları, ticari ve endüstriyel yapılar için içten ve dıştan uygulamalar ile yapılabilir.

Dış uygulamalarda dış sıva gerekmeden kaba inşaat üzerine kaplama (Granit, Alüminyum komposit, amerikan siding v.s.) yapılmadan evvel uygulama yapılır sonra kaplama işlemi yapılır.

İç mekanda da; Yine iç sıva yapılmadan alçıpan veya benzeri kaplama yapılmadan evvel Icynene ses ve ısı izolasyon sistemi uygulanır sonra kaplama yapılır.

Binaların çatı araları, duvarları, tavanlarında, garaj üstü, ters tavan, çıkma vs. ısı izolasyonunun problem olduğu yerlerde özellikle uygulanır.

Icynene izolasyon sisteminin avantajları :

 • Hava bariyeri görevini yaparak ısı izolosyonu sağlar yüksek basınç ve yüksek ısı ile sprey olarak uygulanan bu sistem uygulandığı yüzeyde cok büyük oranda 1/100 genleşerekyüzeyin dışarı ile temasını keser, tüm boşlukları kapatarak ısı izolasyonu görevini yapar.
 • Ses izolasyonu sağlar.
 • Enerji verimini sağlar.
 • İç mekanda hava kalitesini arttırır.
 • Su buharı geçişine izin vererek küflenme ve mantar oluşumunu engeller.
 • Uygulama esnasında çevreye olumsuz etkisi yoktur.

Teknik Özellikler:

 • Isı iletim katsayisi (?)=0.038 W/m.K
 • Yoğunluk 8.3kg/m3
 • 1/2 yumuşak köpük.
 • 1/100 oranında genleşir.
 • Reaksiyonda su buharı açığa çıkar, emisyon vermez.
 • Nefes alma özelliği vardır.
 • Çok uzun süre (50 yıl) özelliğini kaybetmez.
 • Yanmaz, kendi kendine ateş almaz. Yangın sınıfı B
 • Su almaz. Islandıktan ve kuruduktan sonra özelliğini kaybetmez
 • Küflenme ve mantar oluşturmaz.
 • Dışarıdan gelen seseri %50 oranında azaltır.
 • Uygulama:

 • Icynene İzolasyon Sistemi lisanslı bayiler tarafindan uygulanır. Uygulama duvarlara, çutılara, tavanlara içten ve dıştan olmak üzere sprey olarak mobil araçlarla yapılır. Basınca maruz kalmayan yerlere uygulama yapılır.
 • Konutlar, işyerleri, atölye, fabrika binaları, ticari ve endüstri yapılarında kaba inşaat safhasında kaplama yapılmadan çok seri bir sekilde gunde 1000m3 uygulama yapılabilir. Icynene ses ve izolasyon sistemi, sessiz ve kaliteli bir iç mekan oluşturmak için tüm çatlak, kırık, delik ve boşlukları çok hızlı biçimde kapatır çok üstün izolasyon sağlar. Her türlü yapı malzemesine uygulanır.(Ahşap, beton, kiremit, çelik vs.)
  4 cm kalınlığında uygulama gerekli izolasyon değerlerini sağlar.
 • Mobil sistem Icynene Izolasyon Sistemi ile 50 mt'ye kadar uygulama yapılabilir.

Sonuç:

Enerji verimliliği: Icynene ısı ve ses izolasyon sistemi hava bariyeri kapatma ve sızdırmama özellikleri olması yapı sahiplerinin enerji kullanımını %30-50 oranında azaltır.

Verimli malzeme kullanımı: Icynene ısı ve izolasyon sistemi nefes alma özelliğinden dolayı küflenme, korozyon, mantar oluşumunu engellediğinden dolayı sıva, boya bozulması, tesisat malzemesi yıpranmasında önemli ölçüde azalma sağlar.

Çevresel etkiler: Uygulama su ile yapıldığından reaksiyon sonucu afmosfere sadece su buharı salınır, baska bir gaz emisyonu olmaz. Enerji verimi sağladığından dolayı diğer ısı üreten kalorifer kazanı, kombi ve tesisat malzemelerinin ömrünün uzun olmasını sağlar.

İç mekan hava kalitesi: Icynene ısı ve ses izolasyon sistemi bölgesel ve uzak ekosistemleri desteklemekle kalmaz, aynı zamanda kişisel konforu ve daha sağlıklı iç mekan ortamı sağlar.

Dış etkenlerden koruma: Hassas bir insanda normalde zararsız olan polen, ev tozu gibi maddeler bağışıklık sistemine zarar verir. Icynene ısı ve ses izolasyon sistemi solunum yolu hastalıkları, astım, alerji rahatsizliklarına tepki veren insanlarda bu zararlı maddeleri minimuma indirir. Toz, alerji yapan polen v.b. kirliliği içeri almaz. Dolayisi ile insanların nefes aldıkları temiz ve sıhhatli bir ortam oluşur.

Akustik ses izolasyonu: Çevreden gelen sesleri etkili bicimde minimuma indirir.

Nem ve rutubet oluşumunu engeller: Hava akımını önleyip, su buharı geçişine izin vererek yapının nefes almasını sağlar. Dolayısı ile nem, küf, ve mantar oluşumunu önler, bakteri barındırmaz.

Alıntı: www.icynene.com.tringilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım