Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Şantiye Şefliği » Çok acil abilerim cevaplarmısınız?

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Çok acil abilerim cevaplarmısınız?

İyi günler. Ben İnşaat mühendisiyim.

Bi tanıdığım köy okulu yapımı için ihaleye girdi ve kazandı . Köyde okul yaptıracak. Bana sen gel şantiye şefimiz ol dedi. Şimdi sorum ;

1-Ben ihaleyi kazanan firmanın personeli olarak mı görünecem?

2-Ben o köy okul projesinde şantiye şefi olarak başlarsam . başka firmaların şantiyelerinde de şantiye şefi olarak görünebilrimiyim?

ben bi inşaat firmasının ortağıyım ve imza sahibiyim. Başka firmaların yaptıgı inşaatlarda şantiye şefliği yapabililrmym?
 

Merhaba kardeş,

Cevap1: Evet ihaleyi kazanan firmanın şantiye şefi olursunuz. İşin tamamını yüklenen ana müteahhitte olsa, sadece pvc doğramaları yapan taşeron firmada olsa, kim ile çalışırsanız onun elemanı olursunuz. Tabi şantiye şefliğini 2 şekilde yapabilirsiniz. Birincisi resmi, ikincisi sözde. Yani eğer gidip noterde şantiye şefliği sözleşmesi imazarsanız o işin resmi şantiye şefi olursunuz, yok eğer sadece işi takip etmek için işin başında durursanız saha mühendisi gibi resmi olmayan bir şantiye şefi olursunuz. Resmi şantiye şefi olursanız; işin maddi sorumlulukları dışındaki tüm resmi sorumluluk sizin olur ve iş bitirmesinide şantiye şefi olarak siz alabilirsiniz. İş güvenliği konularıda sizi ilgilendirir ve en önemli konuda budur.

Cevap2: Evet, aynı anda 1'den fazla şantiyede şantiye şefliği yapabilirsiniz. Bunun için herhalde aynı bölgede kayıtlı olduğunuz meslek kuruluşu (ör: İMO) kapsamında olabiliyorsunuz diye biliyorum emin olmamakla birlikte. Örneğin istanbul imo'ya kayıtlı olup ankarada şantiye şefliği yapılamıyordu bir zamanlar, istanbulda ise 30bin m2'ye kadar birden çok şantiyede şeflik yapabiliyordun.

Cevap3: Bu konuda bilgim yok, bir firmanın ortağı iken şantiye şefliği yapıp yapamama konusunu bilmiyorumingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım